Yeni Nesil Anakart Hurdaları

Yeni Nesil Anakart Hurdaları masaüstü bilgisayar anakart hurdaları arasında yer alan ve daha çok rastlanılan bir elektronik kart sınıflandırması olarak karşımıza gelmektedir. Yeni nesil tanımlaması tam olarak doğrudur, günümüze daha yakın dönemde üretilen masaüstü bilgisayarlar üzerinde bulunan anakartlar Yeni Nesil Anakart Hurdaları olarak tanımlanan sınıfa dahildir.

Yeni nesil tanımı insanın aklına birde eski nesil olacağı anlamını getirmektedir ve bu da doğrudur, eski nesil anakart hurdaları tanımlaması da bulunmaktadır ve bu sınıf da belirli bir dönemden daha eski nesil olan hurda anakartları tanımlamaktadır. Bu iki sınıflandırma yani yeni ve eski nesil farklı isimler ile de anılabilmektedir, yeni nesil anakart hurdası , çin anakart hurdası, çin kartı , yeni kart , pentium 4 kart gibi isimler de alabilmektedir, eski nesil ise orjinal kart, eski kart, büyük kart , pentium 1 kart gibi isimler almaktadır.

Peki hangi anakart yeni nesil hangi anakart eski nesil olarak tanımlanmaktadır sorusu insanın aklına gelmektedir.

Tam ve doğru tanımalama 400 pinden fazla işlemci bacağı olan veya 1 ghz den hızlı bir işlemci kullanan tüm anakartlar yeni nesildir, 400 den az bacağı olan ve 1 ghz den yavaş işlemci kullanan tüm anakartlar eski nesildir tanımlaması doğru bir tanımlamadır.