C Sınıfı Anakart Hurdaları

C Sınıfı Anakart Hurdaları en yaygın olarak karşımıza gelmekte olan anakart hurdaları dır. Bunun temel sebebi elektrikli ve elektronik cihazların tamamının enerji ihtiyacının karşılandığı devre sistemleri olmaları yani neredeyse tüm elektronik cihazların içerisinde bulunmalarıdır.

C sınıfı Anakart hurdaları birçok isim ile anılabilmektedir, düşük kart hurdası , zayıf kart , trafo kartı , c kartı , bc kartı , sarı kart , power kartı gibi birçok isim verilmekte olan C sınıfı Anakart hurdaları dünya genelinde C Grade yada Low Grade olarak kabul edilmektedir. A ve B sınıfı elektronik kartlar normal dijital sistem kartları olurken C sınıfı kartlar neredeyse tamamen trafo kartı gibi elektrik enerjisi ile ilgili çevrim işlemleri yapmakta olan kartlardır.

Düşük sınıf olarak kabul edilmelerinin temel sebebi ise üretimlerinde kullanılan elektronik devre kartı tasarımında ve üzerinde yer alan elektrik devre bileşenleri ve elektronik devre bileşenlerinde gizlidir. Devre kartı tasarımı açısından bakıldığında kalın ve ağır tek katmanlı düşük sınıf bir devre kartı kullanıldığı gözlemlenmektedir, kalın tek katmanlı düşük sınıf devre kartları çok yüksek miktarda veriyolu barındırmazlar ve genellikle elektrik devrelerinde gözlemlenir, bu sınıf devre kartlarının içerisinde yer alan veriyolları çok az miktardadır dolayısı ile devre kartı içerisinde bulunan veriyolları daha çok elektrik enerjisi iletimi için kullanılan yollardır bu sebeple sayısal bir veri aktarımı olmadığından yüksek miktarda veriyolu bulunmaz, yüksek miktarda veriyolu bulunmadığından geri kazanılabilir bakır da dijital kartlara göre daha düşüktür.

Üzerlerinde bulunan komponentler de incelendiğinde yüksek seviye elektronik bileşenler hiç yoktur , yani üzerlerinde işlemci kontrol devreleri hafıza devreleri gibi hiçbir ekipman yoktur, daha çok basit mantık kapıları içeren devre elemanları ve transformatör gibi elektrik devre elemanları vardır, bunların geri dönüşümünden de yalnızca çok az miktarda bakır elde edilebilmektedir.

C Sınıfı Anakart Hurdaları yani trafo kartı hurdaları nın ekonomik değeri de geri kazanılabilir elementlerin türleri ve miktarı ile orantılı olduğundan yüksek sınıf anakart hurdaları olan bilgisayar anakart hurdaları gibi kartlara göre değerleri daha düşüktür. Çünki c sınıfı kart hurdaları içerisinde ekonomik değerleri yüksek olan altın gümüş paladyum gibi nadir metaller yok denecek kadar azdır bu sebeple yalnızca bakır değeri dikkate alınarak ekonomik faydası gözlemlenir, kalan elementler değer yarababilecek miktardan çok azdır.

Ayrıca düşük sınıf kartların üzerinde yer alan demir aluminyum zamak vb çok düşük değerli metal hurdalarının da elektronik atık geri dönüşümü proseslerine başlanmadan fiziki yöntemler ile uzaklaştırılması da ayrı bir zahmet ve maliyet olarak geri dönüşüm tesislerinin üstesinden gelmesi olan bir sorun olarak da karşımıza gelmektedir. Yani düşük sınıf kart hurdaları üzerindeki demir ve aluminyum bir artı değer değil , aşılması gerekli olan bir problemdir. Bu sebeple düşük sınıf kart hurdaları çok yüksek değerli elektronik hurdalar olarak görülmemelidir.

Aşağda sizler ile C Sınıfı anakart hurdaları fotoğrafları paylaşıyoruz, bu galeridekine benzer bütün elektronik kartlar düşük sınıf elektronik kart hurdası , trafo hurdası vb isimler ile anılan düşük sınıf anakart hurdaları olarak sınıflandırılmaktadır.