Çin Anakart Hurdaları

Çin Anakart Hurdaları yalnızca Türkiyede kullanılan bir tanımlama olup yeni nesil anakart hurdaları ile aynı anlama gelmektedir. Çin genellikle yerel hurda camiasında daha düşük sınıf olan hurdaları tanımalamada kullanılırken Çin Anakart Hurdaları tanımlaması da daha düşük değerdeki masaüstü anakart hurdalarını tanımlamada kullanılan bir ifade olarak karşımıza gelmekedir.

Daha detaylı incelendiğinde çin kartı hurdaları , p4 kart hurdası , yeni nesil kart , yeni anakart gibi tüm ifadeler aynı anlama gelir ve çin kartı hurdası olarak da anılmaktadır.

Yeni nesil anakart hurdaları tanımı varsa eski nesil anakart hurdaları da olmalı düşüncesi tam ve doğru bir düşüncedir ve bu aradaki ayrımı doğru bilmeniz zarar etmenizin önüne geçebilecek bir çözümdür. Eski nesil kartlar pentium 3 ve daha önceki nesil , 1 ghz den daha yavaş ve 400 taneden daha az işlemci pini bulunan anakartlardır.

Çin anakartlar ise pentium 4 ve daha sonraki nesile ait , 1 ghz den daha hızlı işlemcilerden oluşan ve 400 taneden daha fazla işlemci pini bulunan anakart hurdalarıdır.

Ekonomik değer bakımından incelendiğinde yeni nesil yani çin anakart hurdası eski nesil yada orjinal anakart hurdası na göre daha düşük ekonomik değere sahiptir, bunun temel sebebi geri dönüşüm yolu ile elde edilebilecek element oranlarına bakıldığında yeni nesil anakartların verimliliğinin dikkat çekici miktarda daha düşük olmasından kaynaklanmaktadır.