Eski Nesil Anakart Hurdaları

Eski Nesil Anakart Hurdaları masaüstü bilgisayarların yeni nesil olanlara göreceli olarak daha eski olanlarının üzerinden çıkmakta olan anakart hurdaları olarak değerlendirilmektedir.

Eski nesil anakart hurdası tanımlaması pentium 3 ve daha önceki dönemlere ait işlemcileri desteklemekte olan anakartlar olarak da tanımlanabilir. Tam tanımlama için fiziki görünüm ve soketleri incelenmelidir ama tam tanımalama çerçevesi olması açısından 400 taneden daha az işlemci pini bulunan tüm anakartlar eski nesil anakartlardır demek yanlış olmaz.

Eski Nesil Anakart Hurdaları Yeni nesil anakart hurdaları na göre daha yüksek ekonomik değere sahiptir, bunun sebebi daha eski dönemde üretilmiş ve daha eski işlemcileri destekliyor olmaları değildir. Üretimlerinde kullanılan elementler arasında bakır ve nadir metallerin kullanım oranı yeni nesil anakart hurdalarına göre daha yüksek orandadır.

Üretimlerinde kullanılmış olan elementlerin oranları ve miktarları daha sonra üretilen anakartlara göre daha yüksek olduğundan geri dönüşüm ekonomik değerleri daha yüksek olmaktadır.

Ayrıca Finger kart denilen eklenti kartı hurdaları ise daha yüksek verimliliğe sahiptir ve onlar da yine eski bilgisayar kartları gibi eski nesil anakart hurdası olarak sınıflandırılmaktadır.